DOSPELÍ IV. liga VsFZ
24. kolo: 3.5. o 16.30: Rožňava - Čaňa, Sobrance - Veľký Šariš, Kežmarok - Sabinov, Medzev - Kechnec, Rudňany - Medzilaborce, Pavlovce n/U - Raslavice, 4.5. o 16.30: Záhradné - Ľubotice.
8. mája si každoročne pripomíname koniec druhej svetovej vojny ako Deň víťazstva nad fašizmom. V Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote je danej udalosti venovaný Predmet mesiaca máj, ktorým je akordeón značený Royal Standart, pôvodne patriaci neznámemu vojakovi.
Akordeón je zároveň pozoruhodným dokladom pohybu vojsk počas druhej svetovej vojny. Na zadnej strane akordeónu sú vyryté názvy 20 lokalít, v ktorých sa jeho majiteľ ako vojak pohyboval. Ako prvý je na harmonike zaznamenaný názov „Rostov“ s datovaním „1943“. Ide o mesto Rostov nad Donom (Rostov na Done), ktoré bolo až do oslobodenia vo februári 1943 okupované nemeckou armádou. Po jeho oslobodení Červenou armádou nemecký vojak so svojím hudobným nástrojom ustupoval juhom Ukrajiny, čo naznačujú ďalšie lokality zaznamenané na harmonike, napríklad:
Revúca – Park tmavej oblohy Muránska planina oslavuje svoje prvé výročie Svetovým dňom Slnka s koncertom Hudby z Marsu. Pri tejto príležitosti na vás čaká program spájajúci zábavu, vzdelanie a osvetu v oblasti ochrany nočnej oblohy a astronómie.
V piatok 2. mája sa v priestoroch konferenčnej sály múzea Litterra v Revúcej uskutoční slávnostné dopoludnie určené pre odbornú verejnosť a médiá. Pozvaných hostí čakajú prezentácie týkajúce sa aktivít Parku tmavej oblohy, oblastí tmavej oblohy z Českej republiky, prednášku o svetelnom znečistení, ale aj vernisáž astrofotografii. Predstavené budú aj termíny obľúbených nočných pozorovaní z lokality Veľká lúka v Národnom parku Muránska planina. Priaznivci astronomickej tematiky sa tak môžu začať tešiť na nadchádzajúce pozorovania počas leta 2025, ktoré vám priblížia milióny hviezd nad planinou. Budete môcť pozorovať súhvezdia letnej nočnej oblohy, planéty Saturn a Mars, ale aj obľúbené Perzeidy – tak ako ste ich ešte nikdy nevideli.
Mesto Rožňava opäť preukázalo, že si váži svojich seniorov a venuje im zaslúženú pozornosť. V rámci snahy spríjemniť jarné dni obyvateľom v zrelom veku pripravilo pod záštitou primátora Michala Domika výnimočné kultúrne popoludnie, SENIOR FESTIVAL – ŠLÁGER PARÁDA, ktoré sa uskutoční 3. júna 2025 o 14.00 na futbalovom ihrisku.
Podujatie sľubuje bohatý program plný spevu, hudby a dobrej nálady. O zábavu sa postarajú známe osobnosti slovenskej hudobnej scény: Božanka, Martin Jakubec, Mája Velšicová a Duo Rytmus. Títo obľúbení interpreti sú pravidelnými účinkujúcimi populárnej Šláger Show®, známej zo Šlágr TV najmä vďaka svojím pohodovým a nostalgickým melódiám blízkym najmä staršej generácii.
Seniori sa tak môžu tešiť na piesne, ktoré ich prenesú späť do mladosti a pripomenú im krásne spomienky. Okrem tradičných hitov zaznejú aj známe melódie plné emócií, v ktorých si každý nájde niečo pre seba – či už pôjde o folklórne motívy, populárne šlágre alebo nežné balady.
Posledný aprílový týždeň bol futbalovo obohatený o ďalší prírastok klubov z horného Gemera. Potešenie pre fanúšikov stále však neprichádza od mužstva MFK Rožňava, ktoré v ďalšom súboji na východe Slovenska nezískalo ani bod. Z mládežníckych mužstiev potešili iba žiaci MFK Rožňava hrajúci v III. lige Sk A, keď v 12. kole porazili doma rovesníkov Slávia TU Košice vysoko 7:0 a držia si prvé miesto v tabuľke. Pekné súboje videli diváci počas soboty a nedele aj v súbojoch mužstiev 7. ligy. Najmä divákov na ihrisku v Rudnej, kde hrá rezerva MFK Rožňava, sa zišlo okolo ihriska podľa rozhodcov 200. Videli síce iba jeden gól, ale ten potešil najmä fanúšikov Vyšnej Slanej a posunutie ich mužstva v tabuľke na 1. miesto.
Z Revúcej nás informovali o nadchádzajúcich podnetných kultúrnych podujatiach, ktorých miestom bude Mestský dom kultúry v Revúcej. Prvé z nich začína už v utorok 29. apríla 2025 a patriť bude oceňovanej výtvarníčke Kataríne Molnárovej (na obrázku). Autorka vystaví na nej tri desiatky kvetinových obrazov vyhotovených olejovou maľbou, ktoré sú nabité pozitívnou energiou pre dobrý začiatok nového leta. Vernisáž výstavy (s prekvapením), ktorá má názov Rozkvitnuté spomienky bude v utorok 29. apríla 2025 o 17-ej hodine. Výstava bude prístupná každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 a vždy počas aktivít v Dome kultúry.
Ďalšie podujatia budú patriť milovníkom divadla, najprv prehliadke amatérskych divadelných súborov z celého kraja, už tradičnej Zochovej divadelnej Revúcej. Diváci ju budú môcť sledovať od utorka 29. apríla do štvrtka 1. mája 2025 v MsDK v Revúcej. Pre verejnosť je vstup na všetky podujatia voľný. Vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové
Pripomíname si - Máj 2025
13. máj - Pavol Jozef Šafárik (13.5.1795 Kobeliarovo – 26.6.1861 Praha) – historik, etnograf, spisovateľ, slavista, univerzitný profesor.
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach. -MM-
14. máj - Miloslav Krčméry (14.5.1860 Hronsek – 4.11.1902 Vyšný Kubín-Jasenová) – hudobný skladateľ, redaktor.
Otec básnika, literárneho kritika a spisovateľa Štefana Krčméryho. V rokoch 1871 – 1873 študoval na gymnáziu v Revúcej, teológiu v Bratislave a na univerzite v Jene. Ako kňaz pôsobil na rôznych miestach, naposledy v Mošovciach a v Jasenovej. Bol funkcionár ev. cirkvi a náboženský spisovateľ, rôznymi osvetovými článkami prispieval do novín a časopisov, bol spoluredaktor časopisu Stráž na Sione, tajomník Tranoscia. Na slová slovenských básnikov komponoval zbory a piesne pre klavír, mužský a miešaný zbor. -MM-
16. máj - Pavel Beblavý (16.5.1847 Vrbovce, okr. Senica – 18.5.1910 Sobotište) – spisovateľ, ev. kňaz, postromantický autor využívajúci historické námety na písanie zábavnej a didaktizujúcej prózy.
Študoval na viacerých gymnáziách, o. i. v Revúcej, neskôr teológiu vo Viedni. Pôsobil ako kaplán vo Vrbovciach a od roku 1876 ako farár v Sobotišti. Na revúckom gymnáziu redigoval rukopisný časopis Svit, do ktorého aj prispieval. Svoje verše, prozaické práce i preklady zo srbčiny uverejňoval v časopise Sokol. Pokúsil sa aj o etnografické a historické štúdium rodného kraja, jeho najrozsiahlejšou prácou je historicko-dobrodružný román Jánošík. V sérii čŕt Obrazy zo života zdokumentoval svoju biografiu i pomery na revúckom a iných slovenských gymnáziách. Gemera sa dotýka jeho historická povesť Dedič Muráňa. Púť na Velehrad. -MM-
17. máj - Martin Kukučín (17.5.1860 Jasenová – 21.5.1928 Pakrac, Chorvátsko) – spisovateľ, publicista, lekár, významný predstaviteľ slovenského literárneho realizmu.
V rokoch 1871 – 1874 navštevoval gymnázium v Revúcej. Dej jeho známej poviedky Mladé letá sa odohráva práve na tomto gymnáziu. Poviedka je nielen výstižnou charakteristikou postáv, ale aj obrazom vtedajších školských a spoločenských pomerov. Na novšej budove prvého slovenského gymnázia v Revúcej je umiestnená pamätná tabuľa, venovaná Kukučínovmu pobytu na tomto gymnáziu. Študoval na lekárskej fakulte v Prahe. V roku 1893 dostal miesto obecného lekára v obci Selca na ostrove Brač (dnešné Chorvátsko). V roku 1908 odchádza do Južnej Ameriky do Čile do Punta Arenas, kde pôsobil ako uznávaný lekár. -MM-
19. máj - Augustín Šulek (19. 5.1820 Revúca – 21.9.1890 Ratková) – národný buditeľ, ev. kňaz, publicista.
Študoval v Rožňave, Levoči, Prešove, teológiu na univerzite v Halle. Pôsobil ako učiteľ a farár v Ratkovej, Mokrej Lúke, Rimavskom Brezove, potom natrvalo v Ratkovej. V duchu štúrovských tradícií sa venoval osvetovej a národnobuditeľskej činnosti. Organizoval ochotnícke divadlo a vzdelávacie spolky, obhajoval prirodzené ľudské právo na vzdelávanie v materinskom jazyku. Finančne podporoval vyššie slovenské gymnázium v Revúcej. Bol mecénom i prispievateľom štúrovských Slovenských národných novín, podporoval na štúdiách neskoršieho básnika a biskupa Daniela Bacháta. Bol členom Matice slovenskej a jej jednateľom v Gemeri. -MM-
19. máj - Daniel Michal Fakla (27.9.1924 Ratková – 19.5.2010 Radvaň) – ev. kňaz, básnik.
Gymnázium absolvoval v Tisovci, teologické štúdiá v Bratislave. Od roku 1981 pôsobil ako farár a konsenior v Dobrej Nive, kde sa zaslúžil o rozvoj cirkevného života. Počas jeho pôsobenia sa začali vykonávať detské služby Božie, biblické hodiny, nešporné služby Božie, náboženské večierky, obnovilo sa vyučovanie náboženstva v škole, obnovila sa činnosť Spoločenstva evanjelickej mládeže, bol dostavaný zborový dom a vykonaná veľká oprava kostola. Vydal viaceré básnické zbierky. -MM-
21. máj - Elena Dubnická (21.5.1925 Rejdová – 7.1.1988 Piešťany) – historička a teoretička výtvarného umenia.
V rokoch 1948 – 1949 študovala dejiny výtvarného umenia a estetiku na FF Univerzity Karlovej v Prahe, v roku 1953 ukončila štúdium na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, od r. 1963 pracovala ako vedecká pracovníčka Umenovedného ústavu SAV v Bratislave. Venovala sa dejinám staršieho výtvarného umenia na Slovensku, hlavne z obdobia 19. storočia. Svoje poznatky publikovala prevažne v odborných historických časopisoch. Vydala monografiu Peter M. Bohúň – život a dielo (SVKL 1960) – o akademickom maliarovi a portrétnom dokumentaristovi významných kultúrnych a politických predstaviteľov štúrovského hnutia, medzi nimi i gemerských dejateľov. -MM-
27. máj - Kornel Ivan Halát (29.12.1923 Gočovo – 27.5.2000 Montpellier, Francúzsko) – prvý misionár ev. a. v. cirkvi na Slovensku.
Vyštudoval teológiu, potom odišiel na misijnú školu do Francúzska a s misionárskou službou začal v roku 1948. Pôsobil spolu s manželkou Emíliou medzi domorodým obyvateľstvom v africkom Kamerune a Benine. Prinášal im evanjelium, zakladal školy a nemocnice. Neskôr pôsobil vo Francúzsku v Montpellier, kde aj prednášal. Dňa 5.10.2003 mu bola na priečelí gočovského kostola, kde bol pokrstený, odhalená pamätná tabuľa. -MM-
28. máj - Kálmán Mikszáth (16.1.1847 Sklabiná, okr. Veľký Krítš – 28.5.1910 Budapešť) –spisovateľ a novinár.
V rokoch 1857-1863 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, kde bol členom samovzdelávacieho Kazinczyho krúžku, potom v Banskej Štiavnici, kde v r. 1866 maturoval. Už počas stredoškolského štúdia písal poviedky a básne. Z tohto obdobia je aj novela Jarné púčky. Vo viacerých svojich dielach čerpal námety zo Slovenska: Slovenskí rodáci, Dobrí Palovci, Čierne mesto, Posledný hradný pán, Mátoha v Ľubovni a i. -MM-
30. máj - Róbert Pobožný (30.5.1890 Tisovec – 9.6.1972 Rožňava) – cirkevný hodnostár, biskup.
Študoval na gymnáziu v Rožňave, následne teológiu vo Viedni. Po polročnom kaplánovaní v Gelnici, ustavične pôsobil na biskupskom úrade v Rožňave v rôznych funkciách – ako archivár, bibliotekár, aktuár, notár, biskupský ceremoniár, tajomník, riaditeľ. Bol kanonikom rožňavskej kapituly. Pápež Ján XXIII. ho v roku 1947 menoval za apoštolského administrátora rožňavskej diecézy, vo funkcii pôsobil až do roku 1972. Bol známy aj tým, že v rokoch neslobody cirkvi tajne svätil kňazov. -MM-